Japonsko a ochrana před bleskem
(Autor: I.Rezek)
Doplnili jsme několik fotografií z mé cesty po Japonsku. Nejsou to pochopitelně fotografie přírodních a architektonických krás této zajímavé země, ale jak to tak již bývá fotografie ochrany před bleskem a elektrických zařízení. Japonsko má s přírodními živly obrovské zkušenosti, stále přírodní jevy zkoumá a japonští odborníci hledají nejlepší řešení jak se proti negativním účinkům přírodních jevů bránit.
Pochopitelně i v oblasti ochrany před bleskem patří Japonci k předním světovým odborníkům. Podobně jako jinde ve světě i v Japonsku zkoumali různé možnosti ochrany před bleskem. V odborné literatuře jsou popsány pokusy s hromosvody se vstřícným výbojem pracujícím na různých principech. Byly dělány pokusy s hromosvodními hlavicemi pokoušejícími se vytvářet vstřícní ionizační kanál pomocí vysokého napětí, pomocí laserového paprsku, pomocí mikrovlnného záření a dokonce i pomocí plamene nebo vystřelovaného tenkého vodiče.
O Japoncích je známo, že jejich technika je velmi vyspělá a jejich bádání je vždy velmi důkladné a precizní. Vzhledem k obrovskému nasazení elektroniky v průmyslu i celé společnosti je pochopitelná snaha co nejlepším způsoben ochránit budovy a zařízení před bleskem a přepětím. Tuto snahu ilustruje i to, že vynález prakticky použitelného zinkooxidového varistoru pro ochranu proti přepětí pochází právě z Japonska. Výsledkem mnoha desetiletých pokusů a bádání je soustava japonských norem, které jsou velmi podobné evropské normě EN 62305 a které jako nejúčinnější a s vědecky i empiricky prokázanou účinností ochranu před bleskem a přepětím považují galvanický tzv. Franklinův hromosvod. Přestože jsou Japonci velmi duchovní národ, který praktikuje své náboženství , tak v oblasti ochrany před bleskem postupují racionálně a nikde nevidíte žádná zázrační řešení typu jímačů ESE.
Z provedení hromosvodů je zřejmý důraz kladený na dostatečný ochranný prostor tvořený jímači a na bezpečné odvedení bleskového proudu do země s co největším omezením nebezpečí přeskoků a nebezpečných dotyků. Na fotografiích vidíme odizolování svodů od podpěr zasahujících do stěny a izolování svodů v místech možného dotyku osob. Za zmínky stojí také paralelní vedení svodů pro snížení impedance svodu.
Fotografie elektroměru pouze ilustruje provedení, které by u nás asi u distributorů elektřiny neprošlo, přesto mu z hlediska funkčnosti nelze příliš vytknout.
Na poslední fotografii je ilustrační snímek z Hirošimy, který pouze připomíná, abychom nikdy nemuseli řešit ochrany před impulzem NEMP.